Tomáš Salák

Biografie

Tomáš Salák (* 27. 05. 1992, Brno) je bývalý závodník v silniční cyklistice hendikepovaných. Závodil za Sportovní klub Kociánka Brno. Cyklistickou sportovní kariéru zahájil v roce 2008. V současné době se věnuje atletice, rovněž ve Sportovním klubu Kociánka Brno. Konkrétně ho nejvíc baví oštěp.
Narodil se předčasně v šestém měsíci, následkem čehož prodělal Dětskou mozkovou obrnu s výraznějším pravostranným postižením. Chodit začal po první ortopedické operaci v pěti letech věku.
Motorem všeho byla zpočátku Tomášova maminka, která s ním odmala cvičila Vojtovu metodu a podporovala ho. Díky její péči a obětavosti se naučil chodit a získal kladný vztah ke sportu, který se stal pevnou součástí jeho života.
Od devíti let plaval; především v rámci rehabilitace, ale také závodně. Příliš ho to ale nebavilo, a tak po šesti letech vyměnil bazén za kolo, na kterém jezdil od devíti let v rámci rehabilitace.
Cyklistiku zpočátku vnímal jako aktivitu, jejímž prostřednictvím mohl být v pohybu a aktivní. Velmi brzy se ale stala jeho vášní a zamiloval si ji. První závod absolvoval 3. května 2009, ten poslední 21. září 2014. Mezitím se například stal vicemistrem České republiky v silničním závodě i časovce, vyhrál závod evropského poháru a účastnil se i závodu světového poháru v para cyklistice. Tomášovu cyklistickou kariéru ale definitivně ukončila v červnu 2016 vleklá stafylokoková infekce. Nesl to velmi těžce, dalo by se napsat, že na sport úplně zanevřel a veškerou energii vrhl do studia své milované angličtiny.
Bez sportu ale dlouho nevydržel. Na podzim roku 2017 strávil šest týdnů na intenzivním rehabilitačním pobytu v Chuchelné. Kromě znatelného a pro Tomáše přelomového zlepšení chůze a zlepšení pohyblivosti pravé ruky, dalších nových zážitků a zkušeností, tamní intenzivní rehabilitace probudila Tomášova sportovního a soutěživého ducha. Chvíli se věnoval bojovému umění. Zjistil však, že mu to nestačí, že potřebuje znovu soutěžit. Znovu vyhrávat i sám nad sebou a překonávat svoje vlastní limity a hendikep. Znovu zažít ty jedinečné a neopakovatelné pocity, vzrušení a elektrizující atmosféru soutěží. Tedy to, co nezažijete při žádné jiné činnosti.
Tak se stalo, že začátkem roku 2018 obdržel od lékařů povolení vrátit se ke sportu. V atletice. V hodu oštěpem a diskem.
Začala tak další etapa Tomášova života. Tentokrát ale nezávodí, nýbrž soutěží. Proti svému hendikepu, proti sobě samému a proti soupeřům. Tak, jak to má rád.
Kromě sportu se Tomáš věnuje studiu anglického jazyka. Ve volném čase se věnuje psaní a studiu anglické syntaxe. Jeho autorská činnost zahrnuje několik povídek a novel, především inspirovaných jeho vlastním životem. Má také svůj anglicky psaný blog a blog na portále pro osoby se zdravotním postižením. Má slabost pro sýry, želatinové medvídky a karamelové sušenky.
Žije v Brně se svoji maminkou a o devět let mladší sestrou. Kromě soutěží ho můžete vidět na atletickém stadionu ve sportovním areálu Vysokého učení technického v Brně pod Palackého vrchem, kde trénuje.
Jeho životním mottem je, že hendikep není překážka, ale výzva a inspirace.

PRO SPONZORY A PARTNERY - CO PRO VÁS MOHU UDĚLAT


Napsali o mně

Říkali mu, že nebude chodit. Dnes i jezdí na kole - Reflex.cz

Osmnáctiletý Tomáš Salák patří k lidem, kteří poznali význam slova „naděje“. Od narození trpí dětskou mozkovou obrnou; to mu ale nakonec nezabránilo v tom, aby chodil rovně a bez opory – a nakonec i jezdil závodně na kole. Publikujeme části jeho deníku, které vznikaly v rehabilitačním ústavu Hrabyně poté, co zde prodělal třetí, rozhodující operaci své nohy. Happyendy se dnes na člověka zrovna nesypou. Tady jeden je.

Boj sám se sebou, který nekončí...

Narodili jsme se v šestém měsíci těhotenství, ve středu dvacátého sedmého května roku tisíc devět set devadesát dva, manželům Štěpánce a Liborovi Salákovým. Vzali se 12. 10. 1991, avšak manželství bylo pro nezájem o rodinu ze strany otce rozvedeno nesporným rozvodem v květnu 1996. Já a můj bratr Jakub. Údajně následkem tehdejší epidemie střevní chřipky jsme na svět přišli o tři měsíce dříve. Bratr svůj boj o život po třech dnech v inkubátoru vzdal. Já ne. Začal pro mě a mé okolí boj. Boj o život, o zdraví. Boj s hendikepem zvaným Dětská mozková obrna (DMO). Boj sám se sebou, který nekončí...

Články o sportovci

Rozhovor: Jak začít s cyklistikou hendike…

Rozhovory, Sport, Zpravodajství

Jak začít s cyklistikou hendikepovaných jsme se ptali Tomáše Saláka. Jaké jsou kategorie v cyklistice a jsou nějaké rozdíly proti cyklistice „zdravých“? Věkové kategorie …

Tomáš Salák „Handicap není překážk…

Cyklistika, Sport, Zpravodajství

Tomáš Salák, závodník v silniční cyklistice handicapovaných(zdravotní kategorie C1) z Brna, závodící za Sportovní klub Kociánka Brno. Narozený 27. 05. 1992 v Brně. Svou vrcholovou kariéru …

Boj sám se sebou, který nekončí…

Cyklistika, Zpravodajství

Narodili jsme se v šestém měsíci těhotenství, ve středu dvacátého sedmého května roku tisíc devět set devadesát dva, manželům Štěpánce a Liborovi Salákovým. Vzali …

Potřebujeme na Vás kontakt, abychom vám umožnili přístup do uzamčené sekce

Prosíme Vás, vyplňte všechna pole.

MÁM HESLO DO UZAMČENÉ SEKCE

NEMÁM HESLO

fakturační adresa

Kolonky označené * jsou povinné, prosíme o jejich vyplnění.
Fakturační adresa se shoduje s adresou korespondenční

korespondenční údaje

Sportovci

Dagmar Gajdošová

Cyklistika

Karolína Juráčková

Tanec

Denis Dvořák

Motocross

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete