Podívá se český talent Jiří Veselý v této sezoně poprvé do nejlepší padesátky?

24. 3. 2014

Minulou sezonu začínal na 260. místě žebříčku ATP. Nyní už je dvacetiletý rodák z Příbrami na 73. pozici a pošilhává po nejlepší padesátce. Přinese mu turnaj v Miami další posun vzhůru?

Jiří Veselý se narodil 10. července 1993 a tenis začal hrát ve čtyřech letech, když trénoval proti zdi, která mu neúnavně vracela jeden míček za druhým. Jeho prvním trenérem byl zároveň jeho otec Jiří Veselý. V roce 2012 se domluvil na spolupráci s bývalým pátým hráčem světa Jiřím Novákem. Tato spolupráce však vydržela pouze rok a od únoru roku 2013 jej vede nehrající daviscupový kapitán Jaroslav Navrátil.

V roce 2011 se tento 198 centimetrů vysoký levák stal prvním Čechem, kterému se mu podařilo vyhrát juniorské Australian Open ve dvouhře a k tomuto úspěchu přidal i titul ze čtyřhry se Slovákem Filipem Horanským. V této sezoně se také poprvé podíval do daviscupového týmu, přesto že neodehrál žádný soutěžní zápas.

V listopadu loňského roku byl vyhlášen Hvězdou zítřka organizací ATP, která takto oceňuje nejmladšího hráče, který zakončí sezonu v první světové stovce. Do této společnosti poprvé nahlédl 8. července, dva dny před jeho dvacátými narozeninami. Rok 2013 uzavřel s nelichotivou bilancí 0-7 na turnajích ATP World Tour, nicméně podařilo se mu vyhrát tři turnaje kategorie Challenger v Turecku, Ostravě a Liberci. K tomu ještě dvakrát skončil jako poražený finalista, a na turnajích této kategorie tak zakončil sezonu s bilancí 31-8.

Letošní rok začal výhrou proti Jeevanu Nedunchezhiyanovi na turnaji v Chennai, který je označen jako ATP World Tour 250. V dalším kole však skončil na raketě Edouarda Roger-Vasselina. Následoval turnaj v Sydney, kde se nedokázal prokousat nástrahami kvalifikace a poté už bylo na programu Australian Open, kde svedl téměř čtyřhodinovou bitvu s Kevinem Andersonem. Český talent se dostal do vedení 2:0 na sety, ale ani to mu bohužel nestačilo k postupu. Následující tři sety ztratil všechny poměrem 4:6.

Velmi povedenými výkony se Jiří Veselý prezentoval na turnaji kategorie Masters v Indian Wells na začátku tohoto měsíce. Před utkáním prvního kola dostal příležitost si zatrénovat se sedmnáctinásobným grandslamovým šampionem a svým velkým vzorem Rogerem Federerem, a možná i to mu pomohlo k úspěchu na tomto vysoce ceněném turnaji. Dokázal porazit výše nasazené Igora Sijslinga a Pabla Andujara a dostal se do třetího kola, kde nebyl daleko od senzace proti Andy Murraymu. První set vyhrál v tiebreaku a ve druhé i třetí sadě měl za stavu 4:3 výhodu brejku. Ani jednou však nedokázal set doservírovat a Andy Murray nakonec vyhrál po boji 6:7(2), 6:4, 6:4. I přes tento nezdar byl pro něj turnaj velkým příslibem do budoucna a ukázal mu, že se může měřit i s těmi nejlepšími. Zároveň poskočil v novém vydání žebříčku na aktuální 73. pozici.

Tenista Jan Veselý a Roger Federer Czech Sport Guru

Vlevo švýcarská legenda Roger Federer. Zdroj: Facebook Jiřího Veselého

Tento týden bojuje Jiří Veselý na dalším tisícovém podniku kategorie Masters v Miami. V prvním kole zvládl souboj s Italem Filippem Volandrim 6:4, 7:6(1). Jeho dalším soupeřem bude 32. nasazený Feliciano Lopez a pokud by dokázal v dnešním zápase porazit i jeho, může se ve třetím kole pravděpodobně znovu těšit na utkání s Andy Murraym, tak jako v Indian Wells.

Jeho velkou zbraní by měl být levácký servis, který ovšem ještě není tak kvalitní, jak by si sám přál. Dokáže nasázet v zápase patnáct es, ale také nastřádat deset dvojchyb. Jakmile se mu podaří získat větší vyrovnanost a zvýší procento prvního podání, aby snadněji získával přímé body, může začít pomýšlet na velké úspěchy. Má dobrou úderovou jistotu od základní čáry a především z bekhendu hrozí soupeřům velké nebezpečí.

Momentálně ztrácí vytáhlý Čech na padesáté místo žebříčku 245 bodů a již teď je jasné, že si připíše minimálně 25 bodů za výhru nad Volandrim. V případě postupu do třetího kola by to bylo dalších 20 bodů. V takovém případě už by se mohl posunout i k 65. příčce, ale k tomu je zapotřebí nejprve porazit Lopeze. Jisté tedy nyní je pouze to, že i po turnaji v Miami se Jiří Veselý znovu posune žebříčkem nahoru, a to nejméně na 70. příčku, neboť někteří hráči nad ním jsou již z turnaje vyřazeni nebo zde vůbec nestartovali. Jediná reálná hrozba zezadu se skrývá v Bernardu Tomicovi, který na něj ztrácí pouhých 10 bodů.

Že je Jiří Veselý velkou nadějí do příštích let, je zřejmé. Již zkraje sezony přišli povzbudivé impulzy v podobě prvních vítězství na ATP World Tour, výhry setu nad Andym Murraym či otočení zápasu proti Igoru Sijslingovi z 2:5 ve třetí sadě v Indian Wells.

Může být Miami pro český talent průlomovým turnajem?

Autor: David Baláš pro Czech Sport Guru

Komentáře

Sportovci

Ondřej Kalina

Alpské lyžování, vodni-lyzovani

TOMÁŠ KUDRNÁČ

Hokej, kondicni-posilovani

Balestra – profesionální šerm

Escrima, historicky-serm

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete