Pozdrav slunce pomáhá při léčbě rakoviny

28. 3. 2014

O józe toho bylo napsáno již mnoho a v dnešní době snad málokdo pochybuje o jejích účincích. Jóga pomáhá lidem relaxovat, uvolnit se v uspěchané době, snižuje tepovou frekvenci – tím pomáhá především lidem s vysokým tlakem, zlepšuje klíčovou hladinu glukózy a inzulínu u pacientů s diabetes. Cvičením jógy bojujeme proti stresu a nespavosti, jóga zmírňuje bolest, zlepšuje flexibilitu a sílu. Jak je vidět, jóga má velmi pozitivní účinky na tělo (tělo zároveň tvaruje, zeštíhluje a zpevňuje) a zároveň mysl.

Poslední studie ukázaly, že zvláště cvičení sestavy Pozdrav slunci a Dolů hledící pes mohou redukovat zánět, tedy způsob, kdy tělo reaguje na zranění nebo podráždění. Tato skutečnost je podstatná a velmi důležitá, protože zanícení je spojeno s chronickým onemocněním srdce, s diabetes a artritidou. Záněty se tvoří rovněž lidem, kteří přežili rakovinu. Ti často po léčbě cítí únavu a vyčerpání a to po několik měsíců, dokonce let.

Američtí vědci provedli test na 200 lidech, již přežili rakovinu a zároveň nikdy dříve nepraktikovali jógu. Rozdělili je do dvou skupin: jedna skupina dále pokračovala v nepraktikování jógy, druhá skupina cvičila jógu dvakrát týdně, 90 minut po celých 12 týdnů. Výsledky byly takové, že skupina praktikující jógu zaznamenala méně únavy a vyšší úroveň vitality, a to tři měsíce po skončení léčby. Výzkum vedla Janice Kiecolt-Glaser, profesorka psychiatrie a psychologie na univerzitě v Ohiu, a své poznatky publikovala v Journal of Clinical Oncology.

Ronald Glaser, manžel Janice a spolupracovník výzkumu a zároveň vedoucí úseku pro molekulární virologii, imunologii a lékařské genetiky, se zaměřil na laboratorní testy. Prokázal, že po třech měsících praktikování jógy byly tři markery zánětu nižší o 10 – 15 %.

Jak přesně může jóga redukovat zánět, to nikdo přesně neví, s jistotou však můžeme říct, že pomáhá snižovat stres a únavu a umožňuje zkvalitnit spánek, což bezpochyby znemožňuje rozšíření zánětu.

Účinky Pozdravu slunce na lidský organismu jsou nepopíratelné. Praktikováním můžeme předcházet, radikálně zkrátit či dokonce odstranit některé nemoci, různé poruchy a oslabení. Pozdrav slunce harmonizuje všechny fyzické a psychické funkce. Celistvě tak ovlivňuje zdraví člověka.

Jóga všeobecně je využívána v mnoha oblastech života, například v psychiatrických léčebnách či v přípravě vrcholových sportovců, a některé její prvky nalezneme v různých typech cvičení a cvičebních programech. Tak proč nepomoct i sobě?

Zdroj: National Geographic

Autor: Renata Kufová pro Czech Sport Guru

Komentáře

Sportovci

Jiří Holec

Cyklistika

Magdalena Sailerová

Alpské lyžování, atletika, tenis

Kristýna Janebová

Minibike, silnicni-zavody-motocyklu

Videa

Human Bowling

Jak při bowlingu doslova převálcovat kámoše

Krabicové šílenství

Hlavně ať jsou prázdné...

Děda hraje fotbal

Těšte se na důchod, tak to všem ukážete